tel_mail

 

sk cz en de pl hu es fr ru
Vyše 200 surovín skladom, ihneď k odberu, nízke ceny, možnosť rozbaľovania.

Beta glukán

betaglukánZ množstva výskumov a štúdií, ako aj z praktického používania beta glucanu sú známe nasledovné účinky:

Funkčnosť imunitného systému môže byť narušená v dôsledku viacerých faktorov, ako napr. stres, vplyv životného prostredia, životný štýl a životospráva, vedľajšie účinky liečby alebo užívania liekov, atď. Ak imunitný systém nepracuje správne, efektívne a dostatočne rýchlo, nie je schopný chrániť organizmus pred patogénmi. Výsledkom je chorobný stav. Beta glucan je schopný aktivovať imunitný systém, optimalizovať jeho funkcie do normálnej a prirodzenej úrovne, čo vedie k tomu, že telo je schopné sa brániť pred infekciami.

Známym účinkom medicínskych húb je protirakovinový efekt. Tento fakt bol hlavným dôvodom pre intenzívne študovanie beta glucanu. Beta glucan pomáha v terapií viacerých typov rakoviny, táto jeho vlastnosť je príčinou, prečo v Japonsku v 80-tych rokoch zahrnuli beta glucan do terapeutických procesov ako adjuvant. Beta glucan navyše podporuje imunitný systém počas terapie onkologických ochorení, nakoľko imunita je výrazne poškodená v dôsledku používania rôznych liečebných postupov rakovinových ochorení, čo vedie k nežiadúcim vedľajším účinkom a rozvoju infekcií. Experimenty ukázali, že pacienti, ktorý počas onkologickej terapie užívajú beta glucan, majú lepšiu kvalitu a komfort života.

Rôzne zdroje radiácie poškodzujú organizmus a imunitný systém, poškodzuje imunitné bunky, ako aj pozitívne baktérie v tele. Experimenty vplyvu beta glucanu na ochranu organizmu počas zvýšenej radiácie preukázali, že dochádza k výrazne nižšiemu poškodeniu imunitného systému, čo vedie k rýchlejšiemu zotaveniu z radiácie v porovnaní s kontrolnou skupinou zvierat, ktoré po vystavení zvýšeej radiácií rýchlo uhynuli v dôsledku post radiačných infekcií. Tento pozitívny vplyv beta glucanu je dôsledkom schopnosti beta glucanu pozitívne vplývať na proliferáciu (tvorbu a životaschopnosť) nešpecifických kmeňových buniek, ktoré sa tvoria v kostnej dreni. Následne sa tieto kmeňové bunky vyvinú na biele alebo červené krvinky. Funkčnosť kostnej drene môže byť negatívne ovplyvnená viacerými faktormi, ako napr. užívanie liekov, vystavenie zvýšenej radiácií a pod.

V jednom z najvýznamnejších svetových onkologických centier na svete – Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku v spolupráci s National Cancer Institute prebiehajú v súčasnosti klinické testy s beta glucanom u pacientov s ťažkými onkologickými postihnutiami ako sú leukémia, metastázujúci neuroblastóm, progredujúci lymfóm a pod.