tel_mail

 

sk cz en de pl hu es fr ru
Vyše 200 surovín skladom, ihneď k odberu, nízke ceny, možnosť rozbaľovania.

Capsicum 10 : 1

capsiciumO účinkoch chilli papričiek sme si už zopár viet napísali. Pomáha diabetikom, chorým so žalúdočnými vredmi ale aj pri srdcových ochoreniach. Ľudia konzumujúci pálivé plody majú nielen nižší výskyt rakoviny a žalúdočných vredov, ale trpia menej cukrovkou a srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Podľa štúdie tasmánskych expertov je chilli výhodné nielen pri prevencii ochorení srdca, ale aj ako liek pri už rozvinutej chorobe. Dokonca hovoria o nahradení aspirínu, ktorý má často vedľajšie účinky (môže spôsobit krvácanie v žalúdku).

Kapsaicín znižuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi, obmedzuje tvorbu tukových depozít v tepnách a bráni vzniku krvných zrazenín. A práve tzv. antikoagulačné účinky chilli by mohli nahradiť aspirín, ktorý užívajú kardiaci kvôli riedeniu krvi.

1, vďaka schopnosti kapsaicínu vyplavovať endorfín a podporovať euforické stavy, preťažuje receptory a funguje tak ako lokálne analgetikum. Vedci z Harvard Medical School dokonca poukázali na anestetické účinky po dobu štyroch hodín a to bez straty kontroly svalu. Naviac prispeli český vedci, ktorí spozorovali, že miesto rezu sa vďaka kapsaicínu lieči ďaleko rýchlejšie a zanecháva menej viditeľné jazvy.

2, odborný časopis Journal of American Academy of dermatologi, popisuje ako kapsaicín zmierňuje príznaky psoriázy. Krém znižuje svrbenie a začervenanie pokožky. Všeobecne sa krémy a tinktúry používajú k zníženiu bolesti svalstva a bolesti kĺbov (artritídy).

3, zaujímavé výsledky priniesli štúdie chilli vs obezita. Americké UCLA Centrum pre ľudskú výživu tvrdí, že pikantné jedlá výrazne pôsobia na zvyšovanie teploty organizmu, a tým aj na spotrebu energie. Touto unikátnou vlastnosťou núti organizmus k spaľovaniu kalórií.

4, štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie hovoria, že v krajinách s dominantným príjmom kapsaicínu v jedálničku spôsobuje menej úmrtí na rakovinu, infarkt  a mozgové príhody. Kapsaicín znižuje hladinu cholesterolu, triglyceridov a hromadenie krvných doštičiek. Ďalej tvrdia, že kapsaicín je významný prvok pre organizmus, schopný detoxikovať širokú škálu chemických karcinogénov, ktoré pri dlhodobejšom pobyte v tele vytvárajú mutácie vedúce k zhubným nádorom.