tel_mail
Vyše 200 surovín skladom, ihneď k odberu, nízke ceny, možnosť rozbaľovania.

Askorbylpalmitát- zemiakové lupienky či lesk na pery?

Askorbylpalmitát bol najprv vytvorený Linus-om Pauling-om, laureátom na Nobelovú cenu z Portlandu, Oregon. Táto kombinácia mastných kyselín a vitamínu C, má celý rad aplikácií a možno ich nájsť vo všetkom, od zemiakových lupienkov po lesk na pery.

Kým rozsah askorbylpalmitátu užitočnosti je doteraz v šetrení, jeho rozpustnosti v tuku a vody umožňuje vynikajúci prípravok, prostredníctvom ktorého sa telo môže absorbovať vitamín C.
Askorbylpalmitát je tvorený kombináciou vitamínov C (kyselina askorbová), s kyselinou palmitovou. Kyselina palmitová je najčastejšie sa vyskytujúca mastná kyselina v prírode, a to môže byť odvodený z takmer akéhokoľvek živočíšneho alebo rastlinného tuku. Kombinácia týchto dvoch prvkov má za následok molekulu, ktorá je ako vo vode tak aj rozpustná v tukoch. Je to askorbylpalmitáte amfipatická molekula, čo znamená, že, molekula môže prestupovať a integrovať sa do bunkových membrán.

Askorbylpalmitát je rozpustný v tuku a vode, takže jeho použitie je veľmi rozmanité. Askorbyl palmitát možno nájsť v potravinách, ako konzervačný prostriedok. Reštaurácia sa môže rozhodnúť, či smažiť jedlo v oleji, ktorý je obohatený o askorbyl palmitát, pretože udržiava olej z tukov a potravín z prevarení. Zemiakové lupienky sú väčšinou vyprážané v oleji, ktoré obsahujú askorbylpalmitát, prísada udržuje výrobok čerstvejší dlhšiu dobu. Askorbylpalmitát sa tiež používa na predĺženie čerstvosti sušených a práškových mliečnych výrobkov.

Askorbylpalmitátu sa integruje do bunkových membrán ľudských červených krviniek, čo umožňuje neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunkové štruktúry. Je tiež preukázané, že vitamín c stimuluje rast čerstvého kolagénu, ktorý dáva pružnosť a pevnosť pokožke. Obe tieto vlastnosti, sú veľmi atraktívne pre výrobcov zdravotníckych a kozmetických produktov. Askorbylpalmitát je na väčšine etiketách určitej kozmetiky, často uvedený ako Vitamín C. Askorbylpalmitát sa tiež predáva vo forme tabliet, prášku a tekutej forme ako vitamínový doplnok. Askorbylpalmitát sa ľahšie vstrebáva do tela, než priamy doplnok kyseliny askorbovej.

Bolo preukázané, že Askorbylpalmitát bojuje proti niektorým z účinkov aterosklerotických ochorení srdca. Sám Vitamín C chráni kosti pred trvalým poškodením.