tel_mail
Vyše 200 surovín skladom, ihneď k odberu, nízke ceny, možnosť rozbaľovania.

Pygeum Africanum a zväčšená prostata

U mužov je takmer isté, že raz budú musieť čeliť problémom s prostatou pretože ako muž starne, jeho prostata má tendenciu sa zväčšiť. To má za následok jav zvaný BHP (benígnu hyperpláziu prostaty), ktorá spôsobuje veľa nepríjemností ako je časté močenie, odkvapkávanie po vymočení sa, nepohodlie pri močení, a infekcie. Môže dokonca viesť k vzniku rakoviny.

Prečo vôbec k BHP dochádza? Hoci jej presná príčina nie je známa, existuje niekoľko teórií. Po prvé, po stáročia vieme, že BHP sa vyskytuje predovšetkým u starších mužov a že sa nerozvíja u mužov, ktorých semenníky boli odstránené pred pubertou. Z tohto dôvodu vedci veria, že faktory súvisiace so starnutím a semenníkmi môžu urýchliť rozvoj BHP.

Pygeum Africanum:

  • Znižuje zápal
  • Zmenšuje veľkosť prostaty
  • Podporuje normálne močenie
  • Zbavuje prostatu zásob cholesterolu, ktoré môžu nastať pri BHP
  • Výrazne zlepšuje nepríjemné príznaky spojené s BHP, vrátane častého močenia a ťažoby v žalúdku

Pygeum africanum je vždy zelený strom, ktorý rastie v horských lesoch Afriky. Európski lekári predpisujú extrakt z jeho kôry už roky na zachovanie zdravej prostaty a podporu celkovej pohody. Vo Francúzsku a ďalších krajinách sú fytoterapeutické prípravky (výživové látky získané z rastlín), ako Pygeum najpoužívanejšie lieky na liečbu BHP. V Ázii, Afrike a Indii, je fytoterapeutická medicína prvou voľbou v liečbe BHP a používa sa už celé storočia. Prášok z kôry sa tradične používal ako čaj na zmiernenie porúch močového mechúra a močových ciest. Výskum, ktorý európski vedci vykonali na určenie aktívnych zložiek v kôre viedol k vývoju moderných lipofilných (rozpustných v tukoch) extraktov používaných dnes. Vďaka stovkám štúdií, ktoré boli vykonané v posledných tridsiatich rokoch, vieme, že Pygeum je vysoko účinné na udržanie si zdravej prostaty.

Pygeum obsahuje tri účinné látky, ktoré napomáhajú prostate:

  • Pentacyclické triterpenoidy (ursolové a oleanolové kyseliny) napomáhajú zastaviť zápal, znižujú opuch prostaty, a zvyšujú integritu drobných žiliek a kapilár.
  • Fytosteroly (beta-sitosterol) pôsobia protizápalovo. Je tiež preukázané, že beta-sitosterol znižuje normálne zvýšenú hladinu prostaglandínov u pacientov s BPH.
  • Ferulové estery (dokozanol a tetrakozanol) pomáha prostatu zásob cholesterolu, ktoré zvyčajne sprevádzajú zväčšenie prostaty.

Početné klinické štúdie nedávno preukázali užitočnosť Pygeum pri BHP (benígnej hyperplázii prostaty) znížením frekvencie nočného močenia a zmiernením ostatných symptómov spojených s BHP. Prebehlo viacero kontrolovaných klinických štúdií z ktorých vyplynulo, že v porovnaní s placebom, Pygeum africanum výrazne zlepšilo urologické symptómy a tok moču. Muži užívajúci Pygeum mali viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť zlepšenia celkových príznakov. Potreba vstať v priebehu noci na močenie bola znížená o 19%, reziduálny objem moču alebo odkvapkávanie po vymočení sa sa znížili o 24% a maximálny tok moču sa zvýšil o 23%. Recenzenti dospeli k záveru, že extrakt z Pygeum africanum je užitočná možnosť liečby pre mužov s nižšími močovými symptómami spôsobenými benígnou hyperpláziou prostaty. Navyše pomáha pri sexuálnej dysfunkcii.